Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia? Ile kosztuje pozwolenie na wycinkę? Jakie są kary za wycinkę drzew? Te pytania często dręczą właścicieli ogrodów, a także firmy i spółdzielnie.
Na szczęście odpowiedź jest w gruncie rzeczy prosta – trzeba tylko mieć na uwadze parę istotnych szczegółów. Wszystkie kwestie opisane poniżej regulują przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody oraz rozporządzenia ministra środowiska z dnia 3 lipca 2017 roku w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.
Kiedy wycinamy bez zezwolenia?
Po pierwsze, jeśli dane drzewo ma obwód pnia mniejszy niż 50 centymetrów na wysokości 5 centymetrów nad poziomem gruntu, to można je wyciąć bez zezwolenia. Dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego wartość ta rośnie do 65 centymetrów, a dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego – do 80 centymetrów.
Zezwolenie nie jest też potrzebne w przypadku wycinki drzew owocowych, niezależnie od ich wymiarów, chyba, że rosną na terenach zabytkowych lub są częścią terenów zielonych. W prostych słowach – można je bez przeszkód ścinać we własnym ogrodzie.
Co więcej, właściciele lub zarządcy gruntów mogą bez zezwolenia wycinać drzewa na podlegających im powierzchniach w ramach prowadzenia gospodarki leśnej, rekultywacji terenów rolnych, utrzymania bezpieczeństwa i z wielu innych przyczyn, które są wymienione w ustawie o ochronie przyrody.
Uwaga! Nawet jeśli planujemy wycinkę drzewa do której zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami nie potrzeba zezwolenia, należy się upewnić, że nie żyją na nim gatunki objęte ochroną. Ustawa o ochronie przyrody zakazuje nie tylko zabijania zwierząt i roślin, ale również niszczenia ich ostoi, gniazd, żerowisk, i tak dalej. Co więcej, do wycinki lub pielęgnacji drzew w okresie lęgowym ptaków, czyli od marca do 15 października, zawsze potrzebna jest obserwacja ornitologiczna pod kątem występowania gniazd. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochronyb gatunkowej zwierząt, wszystkie ptaki żyjące na terenach miejskich są objęte ochroną gatunkową.
Jeśli występują wątpliwości dotyczące występowania gatunków objętych ochroną na drzewie, które planujemy ściąć, najlepiej zasięgnąć porady ornitologa, eksperta z zakresu ochrony przyrody.
Opłata za zezwolenie
Wysokość opłaty za wycięcie drzewa jest uzależniona od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 centymetrów nad poziomem gruntu. Stawki są opisane w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 3 lipca 2017 roku. Na przykład, wycinając sosnę o obwodzie pnia 90 centymetrów zapłacimy 2250 złotych, a przy obwodzie pnia 110 centymetrów – już 3300 złotych.
Uwaga: w przypadku niektórych drzew może być wymagane zezwolenie, ale opłata nie będzie naliczona.
Jeśli do wycięcia danego drzewa pozwolenie nie jest wymagane, opłaty nie nalicza się wcale. Jeśli drzewo jest wycinane ze względu na niebezpieczeństwo jakie stwarza, również nie jest wymagana opłata. To samo dotyczy drzew obumarłych i chorych bez rokowania na przeżycie.
Zwolniona z opłat jest też wycinka topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych, robinii akacjowych i platanów klonolistnych o obwodzie na wysokości 130 centymetrów nie przekraczającym 120 centymetrów. To samo dotyczy pozostałych gatunków drzew o obwodzie 80 centymetrów na wysokości 130 centymetrów.
Nie ponosi też kosztów wycięcia drzewa zarządca gruntów nieużytkowanych, które przywracane są do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu.
Gdzie z wnioskiem?
Wniosek o wycięcie drzewa lub krzewu można składać w formie papierowej lub elektronicznej do odpowiedniego urzędu – zgody wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku roślin znajdujących się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zgodę wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
Formularze wniosków są udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych urzędów. We wniosku należy wpisać dane posiadacza nieruchomości na której znajduje się drzewo, wykazać własność nieruchomości, podać gatunek drzewa, obwód pnia na wysokości 130 centymetrów oraz przyczynę, miejsce i termin wycinki. Wnioskodawca podaje też, czy usunięcie drzewa ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Jeśli drzewo ma więcej niż jeden pień, podajemy obwody każdego z pni na wysokości 130 centymetrów. Jeśli nie ma pnia, podajemy obwód pnia bezpośrednio poniżej korony.
Wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa może złożyć też posiadacz nieruchomości, ale potrzebna jest wtedy zgoda właściciela. Wniosek może również złożyć właściciel urządzeń komunalnych, jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.
Zgoda właściciela nie jest wymagana jeśli wniosek jest składany przez spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową której powierzono zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, a także zarządcę nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa.
Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie go z zezwoleniem. Jeśli wycinka danego drzewa byłaby zwolniona z opłat ale wymagała zezwolenia, to wycinając je bez zezwolenia poniesiemy karę w wysokości obliczonej dla tego drzewa bez zwolnienia z opłat.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 916; ost. zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 2375);
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2022 r., poz. 2185);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 2380);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz. U. z 2017 r., poz. 1330).
Comments